Kulista, żółta, wolno rosnąca odmiana świerka serbskiego. Dorasta do ok. 60 cm wysokości i ok. 70 cm szerokości. Rośnie wolno, początkowo kuliście, ale w starszym wieku ma tendencję do wyprowadzania wierzchołków, przez co uzyskuje owalny pokrój. Dla zachowania kulistego kształtu należy skracać pędy wyciągające się mocno w górę. Igły krótkie, na wiosennych przyrostach mocno wybarwione na żółto, jesienią przyjmują barwę zielonożółtą. Od spodu mają intensywny, srebrny kolor, dzięki czemu duże egzemplarze tej odmiany mienią się srebrnozłotymi odcieniami. Latem na młodych roślinach żółta igła może być delikatnie przypalana przez słońce, ale z wiekiem odmiana staje się odporna na poparzenia słoneczne. Roślina szczepiona na wysokości 60-80 cm.

WYMAGANIA
Picea omorika Peve Tijn jest odmianą całkowicie odporną na mróz. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i żyzne, dobrze zdrenowane. Należy sadzić ją na stanowiskach słonecznych, ponieważ wówczas intensywnie się wybarwia.

ZASTOSOWANIE
Świerk serbski Peve Tijn to doskonała roślina do małych ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska. Nadaje się również do prowadzenia w pojemnikach, dzięki czemu może ozdabiać tarasy i balkony.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona, jako mutacja na Picea omorika Nana, w holenderskiej szkółce Vergeldt w 1986 roku.

Picea omorika Peve Tijn - Pa
Picea omorika Peve Tijn - materiał oferowany do sprzedaży

Picea omorika Peve Tijn - Pa
Świerk serbski Peve Tijn – materiał
oferowany do sprzedaży

Picea omorika Peve Tijn - Pa
Picea omorika Peve Tijn – zbliżenie igieł

Picea omorika Peve Tijn - Pa
Picea omorika Peve Tijn – na punkcie sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.