„Dla kolekcjonerów” – tym mianem nasza firma Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze określa grupę roślin ciekawych, rzadkich i wartych posadzenia w ogrodzie. Produkowane są one w niewielkich ilościach (m.in. z powodu trudności w szczepieniu lub braku odpowiedniej ilości zrazów). Rośliny te charakteryzują się ciekawym pokrojem, niezwykłą barwą i ułożeniem igieł i stanowią prawdziwą perłę w ogrodzie. Są niebanalne.
Często są to nowe odmiany pochodzące z „czarcich mioteł” znalezionych przez hobbystów, amatorów i szkółkarzy. Najczęściej z powodu braku wiarygodnych informacji, trudno określić ich docelowy pokrój i wielkość.
Młode egzemplarze roślin różnią się czasami wyglądem od roślin dorosłych, ponieważ przyrosty na nich są nieco dłuższe i grubsze. Później wracają do swojej naturalnej wielkości.
Nasza Szkółka przywiązuje dużą uwagę do dbałości o czystość odmianową oferowanego materiału roślinnego. Egzemplarze mateczne roślin kupowane są w renomowanych szkółkach polskich i zagranicznych. Podejmując decyzję o wprowadzeniu danej odmiany z grupy „Dla kolekcjonerów” do oferty handlowej kierujemy się naszym poczuciem gustu i estetyki. Mamy nadzieję, że odmiany, które nam się podobają, sprawią i Państwu podobną satysfakcję.
OPIS ROŚLINY
Karłowa, wolno rosnąca odmiana świerka serbskiego. Początkowo rośnie kuliście, ale z wiekiem tworzy niski, gęsty, szeroki stożek. Rośnie nieznacznie szybciej niż odmiana świerka serbskiego Günter, ale wolniej od Picea omorika Nana. Igły z wierzchu zielone, wewnątrz srebrzystoszare, nastroszone. Na roślinie widoczne są obie strony igieł, co daje efekt dwubarwności. Do sprzedaży oferujemy rośliny nisko szczepione lub zaszczepione na niewysokim (15-20 cm) pieńku.
WYMAGANIA
Świerk serbski Elizabeth preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i żyzne, dobrze zdrenowane. Należy sadzić go na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.
ZASTOSOWANIE
Picea omorika Elizabeth jest piękną odmianą do dużych, średnich i małych ogrodów. Doskonale będzie prezentować się na wrzosowiskach i skalniakach. Może być sadzona, jako alternatywa dla Picea omorika Nana, zwłaszcza tam gdzie potrzebny jest trochę wolniej rosnący świerk, ale o
zgrabnym, niskim, stożkowym kształcie.
POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona przez Günthera i Elizabeth (stąd nazwa rośliny) Horstmann, Schneverdingen, Niemcy. Pierwotnie nazwana przez selekcjonerów Picea omorika Hexenbessen #3.
Picea omorika Elizabeth – egzemplarz mateczny
Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).
Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).
Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.