Picea mariana Aurea to wolno rosnąca odmiana świerka czarnego, o zwartym, stożkowym pokroju. Po 15 latach dorasta do ok. 3 m wysokości ok. 1 m szerokości. Cechą charakterystyczną są igły, które wiosną są złocistożółte, a latem pozostają tylko delikatnie przyprószone złotym kolorem, nadającym pędom świetlistego blasku. Starsze igły mają delikatną, niebieskozieloną barwę. Igły są krótkie, długości ok. 1 cm, gęsto osadzone i równomiernie nastroszone dookoła pędów. Są one dłuższe pośrodku gałązek i krótsze na końcach, co nadaje pędom charakterystyczny wygląd.

WYMAGANIA
Świerk czarny Aurea to roślina lubiąca gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Najlepiej sadzić go w pełnym słońcu, aby igły mogły się w pełni wybarwić na złoto.

ZASTOSOWANIE
Picea mariana Aurea to odmiana niezwykle atrakcyjna, o niespotykanym uroku. Warto ją posadzić w miejscu widocznym, aby móc przez cały rok podziwiać zmieniające się odcienie igieł. Polecana zarówno do małych jak i dużych ogrodów.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znana od 1891 roku.

Picea mariana Aurea
Picea mariana Aurea - igły,
zdjęcie zrobiono w lipcu

Picea mariana Aurea
Świerk czarny Aurea - zbliżenie igieł,
zdjęcie zrobiono w lipcu

Picea mariana Aurea
Picea mariana Aurea – roślina ok. 15 letnia,
zdjęcie zrobiono w październiku

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.