Picea glauca Pendula to płaczący świerk, o powolnym wzroście i niezwykle wąskim pokroju. Po 15 latach dorasta do 2-2,5 m wysokości i 50-60 cm szerokości. Pędy mocno zwisają do dołu, niemal przylegając do pnia. Odmiana ta samodzielnie wyprowadza idealnie prosty wierzchołek. Jednak w przypadku młodych roślin wychodzących ze szkółki, warto przez 3-4 lata po wsadzeniu rośliny na miejsce stałe pilnować pęd wierzchołkowy, aby rósł prosto do góry i nie przechylał się. Igła delikatna, jasna, srebrzystoniebieska. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 4 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Świerk biały Pendula preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych.

ZASTOSOWANIE
Picea glauca Pendula jest jednym z piękniejszych, płaczących świerków. Z daleka wygląda jak niebieski stalagmit. Jako stosunkowo wąski świerk, doskonale nadaje się zarówno do małych jak i dużych ogrodów. Najlepiej sadzić go w zestawieniach z niższymi roślinami lub na wrzosowiskach.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO/CIEKAWOSTKA
Odmiana wprowadzona do sprzedaży w latach 80 XX wieku przez szkółkę Iseli Nursery, USA. Dorosłą roślinę zauważył i „odkrył ponownie” dla miłośników roślin amerykański szkółkarz Jean Iseli w Morton Arboretum w stanie Illinois. Rosła w nim ona od 1958 roku. Oryginalny egzemplarz w Morton Arboretum pochodzi ze szkółki D. Hill, która pozyskała go z rośliny rosnącej w naturalnym środowisku w stanie Ontario. Ciekawostka: Niektóre źródła podają, że odmiana została znaleziona w Wersalu (Francja) przed 1867 rokiem.

Picea glauca Pendula
Picea glauca Pendula - roślina 7 letnia

Picea glauca Pendula
Świerk biały Pendula - roślina 7 letnia

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.