„Dla kolekcjonerów” – tym mianem nasza firma Mykoflor Gospodarstwo Ogrodnicze określa grupę roślin ciekawych, rzadkich i wartych posadzenia w ogrodzie. Produkowane są one w niewielkich ilościach (m.in. z powodu trudności w szczepieniu lub braku odpowiedniej ilości zrazów). Rośliny te charakteryzują się ciekawym pokrojem, niezwykłą barwą i ułożeniem igieł i stanowią prawdziwą perłę w ogrodzie. Są niebanalne.
Często są to nowe odmiany pochodzące z „czarcich mioteł” znalezionych przez hobbystów, amatorów i szkółkarzy. Najczęściej z powodu braku wiarygodnych informacji, trudno określić ich docelowy pokrój i wielkość.
Młode egzemplarze roślin różnią się czasami wyglądem od roślin dorosłych, ponieważ przyrosty na nich są nieco dłuższe i grubsze. Później wracają do swojej naturalnej wielkości.
Nasza Szkółka przywiązuje dużą uwagę do dbałości o czystość odmianową oferowanego materiału roślinnego. Egzemplarze mateczne roślin kupowane są w renomowanych szkółkach polskich i zagranicznych. Podejmując decyzję o wprowadzeniu danej odmiany z grupy „Dla kolekcjonerów” do oferty handlowej kierujemy się naszym poczuciem gustu i estetyki. Mamy nadzieję, że odmiany, które nam się podobają, sprawią i Państwu podobną satysfakcję.

OPIS ROŚLINY
Picea glauca Dent to nieduży świerk o średniej sile wzrostu i luźnym, szerokim, stożkowym pokroju. Roczne przyrosty mają około 25-35 cm długości. Cechą charakterystyczną są nieregularne, kremowe przebarwienia igieł na młodych pędach. Niektóre wiosenne przyrosty wybarwione są w całości na kremowo, a inne tylko częściowo. Pozostała igła mieni się niebieskozielonymi odcieniami. Całość tworzy niepowtarzalny efekt, który utrzymuje się na roślinie przez kilka tygodni. Później kremowa igła pomału zielenieje i przybiera barwę lekko seledynową. Czasami młoda, jasna igła, która jest bardzo delikatna, może być przypalana przez słońce.

WYMAGANIA
Świerk biały Dent preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Picea glauca Dent to roślina o niepowtarzalnym uroku, ale bardzo rzadko u nas spotykana. Najefektowniej wygląda wiosną, gdy pojawiają się barwne przyrosty. Dlatego powinna rosnąć w miejscach wyeksponowanych i dobrze nasłonecznionych. Doskonale będzie prezentować się w ogrodzie jako soliter.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana zaprezentowana ok. 1980 roku przez znanego, amerykańskiego kolekcjonera i selekcjonera roślin Grega Williamsa, Harwick, Vermont.

Picea glauca Dent
Picea glauca Dent - wiosenne przyrosty

Picea glauca Dent
Świerk biały Dent - wiosenne przyrosty

Picea glauca Dent
Picea glauca Dent - wiosenne przyrosty

Picea glauca Dent
Świerk biały Dent - wiosenne przyrosty

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.