Picea glauca Cecilia to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka białego. Przyrosty roczne mają ok. 3-5 cm długości. Po 10 latach dorasta do ok. 90 cm wysokości i ok. 90 cm szerokości. Pokrój kulisty, wzniesiony, bardzo gęsty i zwarty. Igła szaroniebieska o delikatnym, stalowym odcieniu. Jest ona mięsista i ma ok. 1 cm długości. Na pędach osadzona jest bardzo gęsto i mocno nastroszona, a na końcach pędów staje się nieco krótsza. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (15-40 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Świerk biały Cecilia preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale poradzi sobie nawet na uboższych ziemiach. Odmiana ta powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym. Podczas długotrwałych opadów wiosną i latem należy chronić ją przed szarą pleśnią, a latem (podczas suchej pogody) przed przędziorkiem.

ZASTOSOWANIE
Picea glauca Cecilia to piękna, miniaturowa odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona przed 1979 r., jako „czarcia miotła”, przez Grega Williamsa w pobliżu Skippack Highway (autostrada Skippack – przyp. Mykolfor) w Filadelfii w stanie Pensylwania, USA. Synonim: Picea glauca Skippack. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea glauca Cecilia
Picea glauca Cecilia – roślina zaszczepiona
na niewysokim pieńku (lato)

Picea glauca Cecilia
Zbliżenie (lato)

Picea glauca Cecilia
Świerk biały Cecilia (jesień)

Picea glauca Cecilia
Zbliżenie igieł (jesień)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.