Picea engelmannii Glauca to bardzo ładna, gęsta i regularna odmiana świerka Engelmanna. Po 10 latach dorasta do ok. 2 m wysokości i ok. 1,2 m szerokości. Igły mają jasną, srebrzystoniebieską barwę, są dość długie, lekko nastroszone na pędach i pokryte woskowym nalotem. W dotyku są zdecydowanie delikatniejsze niż igły u Picea pungens (świerk kłujący). Konary są regularnie ułożone i wyrastają z nich długie, zwisające do dołu pędy boczne.

WYMAGANIA
Świerk Engelmanna Glauca dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Odmiana bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Doskonała roślina do ogrodów w miastach, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie w zanieczyszczonym, miejskim powietrzu.

ZASTOSOWANIE
Picea engelmannii Gluaca to piękna odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, a także do większych aranżacji. To jeden z piękniejszych świerków o płaczącym pokroju, ale w Polsce stosunkowo mało znany i rzadko spotykany.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wymieniona pod koniec XIX w pracach R. Smitha i L. Beisnnera. Picea engelmannii Glauca to zbiorcza nazwa obejmująca selekty świerka Engelmanna charakteryzujące się srebrzystoniebieskim wybarwieniem igieł i zwartym, gęstym, stożkowym pokrojem. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea engelmannii Gluaca – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Picea engelmannii Gluaca – przykładowa roślina
oferowana do sprzedaży

Świerk Engelmanna Gluaca – zbliżenie igieł
Świerk Engelmanna Gluaca – zbliżenie igieł

Picea engelmannii Gluaca – zbliżenie igieł
Picea engelmannii Gluaca – zbliżenie igieł

Picea engelmannii Gluaca – zbliżenie igieł
Picea engelmannii Gluaca – zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Picea engelmannii Glauca Picea engelmannii Glauca Picea engelmannii Glauca Picea engelmannii Glauca

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.