Picea bicolor (alcoquiana) Howell’s Dwarf to wolno rosnąca, karłowa odmiana świerka dwubarwnego o nieregularnym, rozłożystym pokroju. Przyrosty roczne mają 7-10 cm długości. Po 10 latach dorasta do ok. 1 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Igła na pędach jest mocno nastroszona. Z wierzchu ma barwę soczystej zieleni i jest silnie błyszcząca, natomiast od spodu jest srebrzystoniebieska. Oba te kolory są doskonale widoczne na roślinie, a efekt dwubarwności dodatkowo podkreśla dość duży kontrast pomiędzy nimi. Patrząc na roślinę, ma się wrażenie, że połowa jej jest zielona, a połowa niemal biała. Dodatkową zaletą tej odmiany, jest to, że już na młodych egzemplarzach bardzo obficie pojawiają się nieduże, czerwone szyszki skierowane ku górze. Zebrane są w pęczki po 3-4 sztuki. Piękna karminowa barwa szyszek utrzymuje się przez kilka tygodni. Potem szyszki zielenieją, a dojrzałe są jasnobrązowe i zwisają z wierzchołków pędów. Jest to jedna z najbardziej kolorowych odmian w obrębie Picea bicolor.
WYMAGANIA
Świerk dwubarwny Howell’s Dwarf preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych. Jest odmianą całkowicie odporną na mróz.
ZASTOSOWANIE
Picea bicolor (alcoquiana) Howell’s Dwarf to piękna i niezwykle oryginalna odmiana świerka. Nadaje się do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Można ją także sadzić w kompozycjach z innymi roślinami, ale najlepiej tak, aby była dobrze wyeksponowana.
POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana otrzymana przez szkółkę John Vermeulen & Son, Inc., New Jersey, USA od szkółki Skylands, New Jersey, USA, jako ‘Howell’s Tigertail’ i wprowadzona w 1972 roku. Pierwotna nazwa rośliny została zmieniona, aby nie mylono jej z nazwą potoczną gatunku Picea torano (nazywanym potocznie świerkiem tygrysim lub świerkiem tygrysi ogon, ’tiger tail’ w tłumaczeniu oznacza ‘tygrysi ogon’ – przyp.Mykoflor). Synonimy: Picea bicolor Tigertail i Picea bicolor Dwarf Tigertail. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.
|
|
|
|
Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).
Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).
Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.