Picea abies ‘Roseospicata’ to odmiana świerka pospolitego, o luźnym, ażurowym pokroju szerokiego stożka. Jej ozdobą są wiosenne przyrosty, których barwa zmienia się wraz z rozwojem igły i wydłużaniem młodych pędów. Początkowo wychodzące z koszulek łuskowych młode pąki mają kolor jasnego różu. W miarę wydłużania się nowych przyrostów barwa igieł staje się coraz jaśniejsza, aż do bladoróżowej, a następnie przechodzi w kremowobiałą. Na zakończenie igły uzyskują zielony kolor na resztę sezonu wegetacyjnego. Zdjęcia zamieszczone poniżej pokazują kolorystyczną zmienność wiosennych przyrostów.

WYMAGANIA
Świerk pospolity ‘Roseospicata’ preferuje gleby dobrze zdrenowane, przewiewne, ale wilgotne i żyzne. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych.

ZASTOSOWANIE
Picea abies ‘Roseospicata’ to bardzo oryginalna pod względem wyglądu odmiana świerka pospolitego. Najatrakcyjniej wygląda na wiosnę, w momencie rozwijania młodych przyrostów. Wówczas całe drzewo mieni się odcieniami różu, delikatnej kremowej żółci i prześwitującej spod spodu ciemnej zieleni. Efekt trwający około 3-4 tygodni jest niepowtarzalny. To piękny świerk do ogrodów i parków.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Egzemplarze mateczne roślin, z których pobierane są zrazy do szczepień, pochodzą ze szkółki V. Valentego, Czechy.

Picea abies Roseospicata – pierwsza faza młodych przyrostów
Picea abies 'Roseospicata' – pierwsza faza
młodych przyrostów

Świerk pospolity Roseospicata – pierwsza faza młodych przyrostów
Świerk pospolity 'Roseospicata' – pierwsza faza
młodych przyrostów

Picea abies Roseospicata – druga faza młodych przyrostów
Picea abies 'Roseospicata' – druga faza
młodych przyrostów

Świerk pospolity Roseospicata – druga faza młodych przyrostów
Świerk pospolity 'Roseospicata' – druga faza
młodych przyrostów

Picea abies Roseospicata – trzecia faza młodych przyrostów
Picea abies 'Roseospicata' – trzecia faza
młodych przyrostów

Świerk pospolity Roseospicata – trzecia faza młodych przyrostów
Świerk pospolity 'Roseospicata' – trzecia faza
młodych przyrostów

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Picea abies Roseospicata – pierwsza faza młodych przyrostów Świerk pospolity Roseospicata – pierwsza faza młodych przyrostów Picea abies Roseospicata – druga faza młodych przyrostów Świerk pospolity Roseospicata – druga faza młodych przyrostów Picea abies Roseospicata – trzecia faza młodych przyrostów Świerk pospolity Roseospicata – trzecia faza młodych przyrostów

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.