Picea abies Pusch to wolno rosnąca, karłowa odmiana świerka pospolitego o pięknych, czerwonych szyszkach na wiosnę. Po 10 latach dorasta do ok. 30 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Odmiana ta ma pokrój nieregularnej, gęstej, mocno spłaszczonej kuli. Starsze egzemplarze mogą się nieznacznie wypiętrzać, uzyskując kształt luźnego stożka. Już młode rośliny, na końcach pędów, bardzo licznie zawiązują szyszki, które przez 3-4 tygodnie mają intensywną, czerwoną barwę. Później szyszki zmieniają kolor na zielony, a w pełni dojrzałe stają się brązowe. Są one stosunkowo małe i mają około 2-3 cm długości (niektóre szyszki na roślinie potrafią być nieznacznie dłuższe). Igła jest zielona, krótka i delikatna, ułożona pod kątem ostrym do pędów. Roczne przyrosty mają długość ok. 5-8 cm. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 4 letnie, nisko szczepione. W naszej Szkółce dostępny jest również w sprzedaży ‘Pusch’ zaszczepiony na wysokości 60-80 cm.

WYMAGANIA
Świerk pospolity Pusch preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i żyzne, dobrze zdrenowane. Należy sadzić go na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Odmiana ta nie toleruje suchego oraz zanieczyszczonego powietrza.

ZASTOSOWANIE
Picea abies Pusch to niezwykle ciekawa i piękna odmiana świerka. Najefektowniej wygląda na wiosnę, gdy cała roślina obsypana jest drobnymi, czerwonymi szyszkami. Później, gdy szyszki zmieniają barwę, wygląda równie efektownie. Ze względu na powolny wzrost i małe rozmiary doskonale nadaje się do niedużych ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona przed 1975 rokiem na Picea abies Acrocona przez pana Puscha, Werder, Niemcy. Synonimy: Picea abies Acrocona Nana (świerk pospolity Acrocona Nana) i Picea abies Acrozwerg (świerk pospolity Acrozwerg). Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea abies Pusch – szyszki na wiosnę
Picea abies Pusch – szyszki na wiosnę

Świerk pospolity Pusch – zbliżenie szyszek
Świerk pospolity Pusch – zbliżenie szyszek

Picea abies Pusch – zbliżenie szyszek
Picea abies Pusch – zbliżenie szyszek

Świerk pospolity Pusch – szyszki na wiosnę
Świerk pospolity Pusch – szyszki na wiosnę

W naszej Szkółce dostępny jest również w sprzedaży Picea abies Pusch szczepiony na pniu
W naszej Szkółce dostępny jest również w sprzedaży Picea abies Pusch szczepiony na pniu

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Picea abies Pusch – szyszki na wiosnę Świerk pospolity Pusch – zbliżenie szyszek Picea abies Pusch – zbliżenie szyszek Świerk pospolity Pusch – szyszki na wiosnę W naszej Szkółce dostępny jest również w sprzedaży Picea abies Pusch szczepiony na pniu

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.