Picea abies Pruhoniceana to piękny świerk o średniej sile wzrostu i malowniczo układających się gałęziach. Po 10 latach dorasta do 3 m wysokości i 1,7 m szerokości. Odznacza się idealnym, pionowym wzrostem, a pędy boczne mają bardzo charakterystyczny dla tej odmiany wygląd. Początkowo są wyprostowane i skierowane lekko ku górze. Z wiekiem zaczynają przybierać bardziej łukowaty kształt, opuszczając się pomału do dołu. Na starszych roślinach dolne pędy praktycznie zupełnie spływają wzdłuż pnia ku dołowi, a górne pozostają uniesione. Nadaje to całemu drzewu bardzo charakterystyczny i dość nietypowy wygląd. Igły są nawoskowane, błyszczące, zielone i krótkie.

WYMAGANIA
Świerk pospolity Pruhoniceana dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Picea abies Pruhoniceana to odmiana o bardzo charakterystycznym i niepowtarzalnym wyglądzie. Doskonale będzie pasować zarówno do małych jak i dużych ogrodów oraz parków. Należy jednak zaznaczyć, że trzeba zaczekać kilka lat, aż nabierze ona właściwego sobie uroku i stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w 1931 przez Welza, głównego ogrodnika w Arboretum w Průhonicach, Czechy. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea abies Pruhoniceana
Picea abies Pruhoniceana

Szyszka
Szyszka

Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Świerk pospolity Pruhoniceana
Świerk pospolity Pruhoniceana

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Picea abies Pruhoniceana Picea abies Pruhoniceana - Szyszka Świerk pospolity Pruhoniceana - Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży Świerk pospolity Pruhoniceana

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.