Świerk płaczący, który wyraźnie wyprowadza przewodnik. W początkowym okresie rośnie w typie „penduli”, czyli ma silnie zwisające boczne gałęzie. W starszym wieku boczne pędy wyrastają z pnia horyzontalnie i dopiero ich rozgałęzienia zwisają do dołu. W związku z tym odmiana ta osiąga do 2,5m szerokości i ma często bardzo nieregularny pokrój. Roczne przyrosty mają około 30cm długości. Docelowo dorasta do 5-6m wysokości. Igły mają ładną, soczystą, zieloną barwę. Dodatkową ozdobą są piękne, długie szyszki. 

WYMAGANIA
Picea abies Pendula Major lubi gleby umiarkowanie żyzne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym, przepuszczalne, ale nie suche. Jest rośliną światłolubną, więc dobrze jest go sadzić w miejscach mocno nasłonecznionych.

ZASTOSOWANIE
Świerk płaczący Pendula Major to bardzo oryginalna odmiana świerka pospolitego, doskonale nadająca się do urozmaicenia każdego ogrodu. Polecana zwłaszcza dla osób lubiących formy nieregularne i nieco fantazyjne.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w Szwajcarii (niektóre źródła, jako kraj pochodzenia wskazują Francję) w drugiej połowie XIX wieku.

 

Picea abies Pendula Major
Picea abies Pendula Major

Picea abies Pendula Major
Świerk pospolity Pendula Major 

Picea abies Pendula Major
Długie szyszki, które pojawiają się już w stosunkowo młodym wieku

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.