Picea abies Kellerman’s Blue Cameo to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka pospolitego. Przyrosty roczne mają ok. 2-3 cm długości. Pokrój w młodym wieku ma bardzo regularny, gęsty, kulisty, ale delikatnie spłaszczony. Starsze rośliny mogą stawać się lekko nieregularne i mocno spłaszczone. Po 10 latach osiąga ok. 30 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Igła długości 5-6 mm ma niebieskoszarą barwę. Na pędach osadzona jest gęsto i delikatnie nastroszona. Pąki wierzchołkowe są jasnobrązowe, błyszczące i dobrze widoczne. Pędy niezbyt grube, barwy oliwkowej. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (15-40 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Świerk pospolity Kellerman’s Blue Cameo preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale poradzi sobie nawet na uboższych ziemiach. Odmiana ta powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym. Podczas długotrwałych opadów wiosną i latem należy chronić ją przed szarą pleśnią, a latem (podczas suchej pogody) przed przędziorkiem.

ZASTOSOWANIE
Picea abies Kellerman’s Blue Cameo to piękna, miniaturowa odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami. 

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana odnotowana przez L.C. Hatch, 1983, USA. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea abies Kellermans Blue Cameo
Picea abies Kellerman’s Blue Cameo (maj)

Picea abies Kellermans Blue Cameo
Świerk pospolity Kellerman’s Blue Cameo (wrzesień)

Picea abies Kellermans Blue Cameo
Picea abies Kellerman’s Blue Cameo (maj)

Picea abies Kellermans Blue Cameo
Świerk pospolity Kellerman’s Blue Cameo (pażdziernik)

Picea abies Kellermans Blue Cameo
Roślina zaszczepiona na niewysokiej nóżce

Picea abies Kellermans Blue Cameo
Zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.