Picea abies Jana to karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka pospolitego. Przyrosty roczne mają ok. 1-1,5 cm długości. Po 10 latach dorasta do ok. 15 cm wysokości i ok. 30 cm szerokości. Odznacza się bardzo zgrabnym i niezwykle regularnym, kulistym pokrojem. W starszym wieku staje się mocno spłaszczona, ale nadal pozostaje idealnie równa i wygląda jak strzyżona. Igła ma barwę soczystej, ciemnej zieleni. Jest bardzo cienka, sztywna i ma ok. 1 cm długości. Na pędach ułożona jest gęsto i mocno nastroszona pod kątem 90 stopni. Na wierzchu rośliny układa się płasko, tworząc niemal jednolitą powierzchnię. Pąki wierzchołkowe czasami schowane są w pędzelkach z krótkiej (2-3 mm), jasnozielonej igły. Pędy cienkie i delikatne są bardzo gęsto ułożone, nadając roślinie zwarty, poduchowaty kształt. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (15-40 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Świerk pospolity Jana preferuje gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale poradzi sobie nawet na uboższych ziemiach. Odmiana ta powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym. Podczas długotrwałych opadów wiosną i latem należy chronić ją przed szarą pleśnią, a latem (podczas suchej pogody) przed przędziorkiem.

ZASTOSOWANIE
Picea abies Jana to piękna, miniaturowa odmiana świerka. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w 1945 r. jako „czarcia miotła” przez V. Navotný, Republika Czeska. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea abies Jana
Picea abies Jana zaszczepiona na niewysokim pieńku

Picea abies Jana
Zbliżenie

Picea abies Jana
Picea abies Jana (wiosna)

Picea abies Jana
Świerk pospolity Jana (wiosna)

Picea abies Jana
Picea abies Jana (lato)

Picea abies Jana
Świerk pospolity Jana (lato)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.