Picea abies Acrocona to wolno rosnąca odmiana świerka pospolitego o nieregularnym pokroju szerokiego stożka. Igła zielona. Po 30 latach dorasta do ok. 4 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jej szyszki. Pojawiają się wiosną bardzo licznie na końcach pędów i mają piękną, czerwoną barwę. Kolor ten utrzymuje się przez ok. 3-4 tygodnie. Później szyszki blakną i stają się zielone a następnie brązowe. Są one dosyć duże i występują nawet na bardzo młodych roślinach.

WYMAGANIA
Świerk pospolity Acrocona lubi gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Acrocona to niezwykle piękna i ciekawa odmiana świerka pospolitego. Najefektowniej wygląda wiosną obsypana bardzo licznymi, dużymi, czerwonymi szyszkami. Później, gdy szyszki zbrązowieją i zwisają na końcach pędów jest równie atrakcyjna. Doskonale nadaje się zarówno do małych jak i dużych ogrodów, ale ze względu na jej powolny wzrost i stosunkowo niewielkie rozmiary należy ją sadzić w miejscach wyeksponowanych lub z przodu, przed innymi roślinami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Świerk pospolity Acrocona to szwedzka odmiana znaleziona w lasach w rejonie Uppsali ok. 1890 roku.

Picea abies Acrocona
Picea abies Acrocona - ozdobne szyszki
na roślinach oferowanych do sprzedaży

Picea abies Acrocona
Świerk pospolity Acrocona – zbliżenie szyszek

Picea abies Acrocona
Picea abies Acrocona – jesień, dojrzałe szyszki na ok. 15 letniej roślinie

Picea abies Acrocona
Świerk pospolity Acrocona – jesień,
zbliżenie szyszki

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.