Larix decidua Repens to oryginalna, piękna, płacząca odmiana modrzewia europejskiego. Nie wyprowadza samodzielnie przewodnika. Roczne przyrosty mają ok. 50 cm długości. Wszystkie pędy zwisają do dołu. Dlatego docelowa wysokość drzewa zależy od wysokości szczepienia. Można ją dodatkowo podwyższyć wybierając jeden z pędów i wyciągając go w górę przy podporze. Z wiekiem odmiana ta może tworzyć ciekawe i oryginalne formy. Starsze egzemplarze mają często po kilka głównych, grubych pędów, rozchodzących się poziomo na boki, z których zwisają kurtyny wiotkich, cienkich, jasnobrązowych gałązek. Dzięki temu drzewa te wyglądają jak szerokie i asymetryczne kopce, miejscami lekko wypiętrzone, o pędach powyginanych, sięgających do ziemi i ścielących się po niej. Igły są sezonowe i jasnozielone (wiosna, lato). Jesienią przebarwiają się na kolor złocistożółty. Podobne odmiany to: Larix decidua Pendula (modrzew europejski Pendula) oraz Larix decidua Puli (modrzew europejski Puli).  

WYMAGANIA
Modrzew europejski Repens najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Jest rośliną światłolubną i powinno się go sadzić w pełnym słońcu.

ZASTOSOWANIE
Larix decidua Repens to przepiękna odmiana o niepowtarzalnym uroku. Łączy w sobie delikatność z malowniczością form płaczących. Dodatkowego uroku dodaje mu zmienność, jaką odznacza się ten modrzew w ciągu roku. Wiosną okrywa się delikatną, jasnozieloną igłą, jesienią staje się na kilka tygodni złocisty, a zimą cieszy oczy sznurami jasnobrązowych, zwiewnych pędów. Odmiana idealna do sadzenia w miejscach wyeksponowanych i reprezentacyjnych, ale równie pięknie może wyglądać posadzona w dużym ogrodzie skalnym. Doskonale nadaje się również do sadzenia w szpalerach, jako bardzo oryginalny i piękny żywopłot. Rośliny posadzone w odstępach ok. 1,2 m można dodatkowo połączyć ze sobą, wiążąc razem jeden lub kilka pędów z sąsiadujących ze sobą egzemplarzy. Z czasem pędy zgrubieją a spływające z nich długie, cienkie gałęzie, utworzą gęstą zasłonę.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana opisana w Anglii w pierwszej połowie XIX wieku.

Larix decidua Repens Pa 100-120cm
Modrzew europejski Repens – zdjęcie
zrobiono w lecie

Larix decidua Repens Pa 100-120cm
Modrzew europejski Repens – zdjęcie zrobiono w lecie

Larix decidua Repens Pa 100-120cm
Larix decidua Repens – zdjęcie zrobiono w lecie

Larix decidua Repens Pa 100-120cm
Larix decidua Repens – zdjęcie zrobiono w zimie

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.