Larix decidua Krejči to przedziwna, karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana modrzewia europejskiego. Rośnie w formie nieregularnego krzewu, o pędach powyginanych, odchodzących w różne strony i nadających roślinie wygląd naturalnego „bonsai”. Igły sezonowe, ciemnozielone. Zebrane są one pęczkami w duże kępki i nieregularnie rozmieszczone wzdłuż gałęzi. W tych miejscach tworzą się na pędach charakterystyczne zgrubienia, najlepiej widoczne zimą. Stanowią one dodatkową ozdobę tej nietypowej odmiany.  Jesienią igły przebarwiają się na złoty kolor. Dostępność ograniczona.

WYMAGANIA
Modrzew europejski Krejči najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Jest rośliną światłolubną i powinno się go sadzić w pełnym słońcu. Jest odmianą całkowicie odporną na mróz.

ZASTOSOWANIE
Larix decidua Krejči to jedna z najbardziej nietypowych i rzadko w Polsce spotykanych odmian modrzewia europejskiego. Ze względu na powolny wzrost i małe rozmiary, doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów skalnych. Idealnie będzie również pasować do ogrodów o charakterze orientalnym. Należy sadzić go w miejscach widocznych, najlepiej wśród niskich i jasnych kamieni, tak by w pełni wyeksponować nietypowy wygląd. Ta odmiana to prawdziwy rarytas dla wszystkich miłośników roślinnych „dziwadełek”.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona przed rokiem 1976 przez L. Krejčí z Hrazan, Czechy.

Larix decidua Krejči
Larix decidua Krejči – roślina 8 letnia

Larix decidua Krejči
Modrzew europejski Krejči – zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.