Chamaecyparis lawsoniana Filip's Golden Tears to wolno rosnąca odmiana cyprysika Lawsona o nietypowym, płaczącym pokroju. Pędy zwisają wzdłuż pnia, nadając roślinie wąski, prawie kolumnowy pokrój, a silnie przewisający wierzchołek powoduje, że odmiana ta często jest w charakterystyczny sposób pochylona. Gałązki z łuskami są mocno spłaszczone, bardzo delikatne i ażurowe. Łuski mają piękną barwę od zielonożółtej do złocistej, w zależności od intensywności nasłonecznienia. W młodym wieku roślina wymaga prowadzenia wierzchołka przy podporze (paliku). Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, nisko szczepione. Dorosły egzemplarz rośliny można zobaczyć na stronie selekcjonera odmiany edwinsmitsconifers.com w zakładce Filip Collection.

WYMAGANIA
Cyprysik Lawsona Filip's Golden Tears najlepiej rośnie na glebach dostatecznie wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych. Należy go sadzić w pełnym słońcu lub niewielkim półcieniu, gdyż tylko wówczas najintensywniej się wybarwia. Wymaga stanowiska zacisznego i osłoniętego przed wiatrem. W ostre zimy młode rośliny mogą podmarzać. Strefa mrozoodporności 6a-7b.

ZASTOSOWANIE
Ten przepiękny cyprysik zasługuje na szczególną uwagę wszystkich miłośników roślin rzadkich i nietypowych. Najlepiej sadzić go w miejscach osłoniętych i dobrze nasłonecznionych. Doskonale pasuje do każdego typu ogrodu. Można go sadzić pojedynczo, na tle ciemnej zieleni, lub w grupach z niższymi roślinami, które go nie zasłonią. Swoją złocistą barwą, delikatną fakturą i zwiewną sylwetką doda uroku każdemu ogrodowi.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana została znaleziona w 1997 roku przez holenderskiego szkółkarza Edwina Smitsa. Jest to mutacja powstała na Chamaecyparis lawsoniana Dik’s Weeping (cyprysik Lawsona Dik’s Weeping). Odmiana wprowadzona do sprzedaży w 2007 roku.

Chamaecyparis lawsoniana Filips Golden Tears
Materiał oferowany do sprzedaży

Chamaecyparis lawsoniana Filips Golden Tears
Materiał oferowany do sprzedaży

Chamaecyparis lawsoniana Filips Golden Tears
Zbliżenie igieł
Chamaecyparis lawsoniana Filips Golden Tears
Zbliżenie igieł

 

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.