Abies veitchii Rumburk to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana jodły Veitcha. Początkowo rośnie kuliście, ale z wiekiem staje się lekko spłaszczona i przyjmuje pokrój nieregularny. Igły dość długie, bardzo gęsto osadzone dookoła pędów, o niezwykle jasnej, kredowoniebieskiej barwie. Ułożone są na pędach w ten sposób, że sprawiają wrażenie puchatych pędzli. Dorosłe egzemplarze dorastają do ok. 50 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Roczne przyrosty mają do 4 cm długości. Według niektórych kolekcjonerów „czarcich mioteł”, jest to jedna z najbardziej wartościowych odmian pośród „małych jodeł” o niebieskich igłach. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, zaszczepione na wysokości 50-80 cm. Dostępność ograniczona.

WYMAGANIA
Jodła Veitcha Rumburk preferuje gleby żyzne oraz umiarkowanie wilgotne. Można ją sadzić zarówno w miejscach słonecznych lub półcienistych.

ZASTOSOWANIE
Abies veitchii Rumburk to niezwykle atrakcyjna odmiana. Nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki oraz wrzosowiska. Ze względu na powolny wzrost, można ją przez kilka lat prowadzić w pojemnikach, ozdabiając balkony lub tarasy. Należy zwrócić uwagę na wiosenne przymrozki, ponieważ jodła ta dość wcześnie rozpoczyna wegetację i świeże przyrosty mogą zostać uszkodzone przez mróz. Najlepiej w czasie wiosennych przymrozków dokładnie okryć roślinę np. agrowłókniną lub kartonem tekturowym.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w drugiej połowie XX wieku w dawnej Czechosłowacji, jako „czarcia miotła”, przez pana V. Fritscheho.

Abies veitchii Rumburk
Abies veitchii Rumburk

Abies veitchii Rumburk
Jodła Veitcha Rumburk - zbliżenie igieł

Abies veitchii Rumburk
Abies veitchii Rumburk – zbliżenie igieł

Abies veitchii Rumburk
Jodła Veitcha Rumburk - zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.