Abies procera Blaue Hexe to bardzo wolno rosnąca, miniaturowa odmiana jodły szlachetnej. Odznacza się płaskim, talerzowym pokrojem. Po 10 latach dorasta do 15 cm wysokości i 30 cm szerokości. Igły na młodych przyrostach są srebrzystozielone i z obu stron pokryte jasnym nalotem. Później zmieniają nieco barwę i stają się wyraźnie srebrzystoniebieskie. Na pędzie osadzone są bardzo gęsto. Nasada igieł przylega do pędu, natomiast ich końcówka jest lekko wywinięta na zewnątrz. Na dole pędu igły mają ok. 1 cm długości, ale na jego końcu są znacznie krótsze i często płasko rozłożone dookoła pąków wierzchołkowych. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (20-40 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Jodła szlachetna Blaue Hexe preferuje gleby żyzne i lekko wilgotne. Może rosnąć w miejscach lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Abies procera Blaue Hexe to jedna z najbardziej atrakcyjnych, miniaturowych odmiana jodeł. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmian wprowadzona do uprawy ok. 1965 r. przez szkółkę G.D. Böhlje w Niemczech. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies procera Blaue Hexe
Abies procera Blaue Hexe (lato)

Abies procera Blaue Hexe
Zbliżenie igieł (lato)

Abies procera Blaue Hexe
Zbliżenie igieł (lato)

Abies procera Blaue Hexe
Jodła szlachetna Blaue Hexe (lato)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.