Abies pinsapo Horstmann to wolno rosnąca odmiana jodły hiszpańskiej. Po 10 latach dorasta do ok. 1 m wysokości i ok. 0,6 m szerokości. Odmiana ta początkowo rośnie kuliście lub jest lekko spłaszczona, ale w starszym wieku może się wypiętrzać. Niekiedy wyprowadza pęd przewodni, który dla zachowania zwartego pokroju rośliny może zostać usunięty. Igły są niezwykle charakterystyczne - wyglądają jak mocno nawoskowane i wypolerowane. Są one bardzo sztywne, ostro zakończone, ale niekłujące, ustawione pod kątem prostym do pędów i krótsze na ich końcach. Mają długość ok. 1,4 cm i piękną, srebrzystoniebieską barwę, która jest znacznie jaśniejsza na młodych przyrostach. Roczne przyrosty mają ok. 5-6 cm długości i zakończone są na ogół trzema widocznymi pączkami. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (15-25 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Jodła hiszpańska Horstmann preferuje gleby żyzne i lekko wilgotne. Może rosnąć w miejscach delikatnie ocienionych. Wymaga miejsc bardzo zacisznych i dobrze osłoniętych, ponieważ należy do gatunku pochodzącego z cieplejszych rejonów Europy i podczas ostrych zim może być uszkadzana przez długo utrzymujące się niskie temperatury oraz wiatry.  Jest jednak jedną z najbardziej odpornych na mróz odmian w obrębie gatunku jodły hiszpańskiej. W razie długotrwałych i ostrych mrozów korzystnie jest zabezpieczyć roślinę np. agrowłókniną.

ZASTOSOWANIE
Abies pinsapo Horstman to jodła (podobnie jak wszystkie jodły hiszpańskie) o niepowtarzalnym wyglądzie i niezwykłym uroku. Doskonała odmiana do małych ogrodów, na niskie rabaty, wrzosowiska i alpinaria.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Jest to „czarcia miotła” znaleziona w Niemczech przed 1978 r. na Abies pinsapo Glauca przez Günthera Horstmanna. Synonim: Abies pinsapo Horstmann’s Nana. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies pinsapo Horstmann
Abies pinsapo Horstmann (jesień)

Abies pinsapo Horstmann
Zbliżenie igieł (jesień)

Abies pinsapo Horstmann
Zbliżenie igieł (jesień)

Abies pinsapo Horstmann
Jodła hiszpańska Horstmann (jesień)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.