Abies magnifica Shastensis WB to prawdziwa miniaturka wśród jodeł. Po 10 latach dorasta maksymalnie do 15 cm wysokości i 20 cm szerokości. Odznacza się zgrabnym, gęstym, prawie kulistym pokrojem. Igła ma ok. 5 mm długości i barwę ciemnej zieleni z lekkim odcieniem koloru srebrnego. Cechą charakterystyczną tej odmiany są bardzo duże, wyraźnie widoczne pąki wierzchołkowe. Mają one brązową barwę i większość z nich ułożona jest w jednej linii po trzy. Przyrosty roczne mają od 0,5 cm do 1,2 cm długości. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (30-60 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Jodła wspaniała Shastensis WB preferuje gleby żyzne i lekko wilgotne. Może rosnąć w miejscach lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Abies magnifica Shastensis WB jest prawdziwym rarytasem wśród jodeł. Polecana w szczególności wszystkim miłośnikom prawdziwych miniatur. Wymaga w ogrodzie szczególnego miejsca, aby podczas spaceru jej nie przeoczyć. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona, jako „czarcia miotła”, i uprawiana w Holandii przed 2005 r. Pochodzenie i nazewnictwo odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies magnifica Shastensis WB
Abies magnifica Shastensis WB

Abies magnifica Shastensis WB
Zbliżenie igieł (jesień)

Abies magnifica Shastensis WB
Jodła wspaniała Shastensis WB – roślina zaszczepiona
na niewysokim pieńku

Abies magnifica Shastensis WB
Zbliżenie igieł (jesień)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.