Abies lasiocarpa Compacta to stożkowa, bardzo wolno rosnąca odmiana jodły górskiej. Po 10 latach dorasta do ok. 1,5 m wysokości i ok. 0,75 m szerokości. Charakteryzuje się bardzo gęstym i zwartym pokrojem idealnego, wysmukłego stożka. Czasami w młodym wieku odmiana ta rośnie kuliście i dopiero nieco starsze rośliny wyprowadzają przewodnik i uzyskują właściwy pokrój. Igły mają piękną, srebrzystoniebieską barwę. Są sztywne i przyjemne w dotyku. Po roztarciu wydzielają intensywny, balsamiczny zapach. Odmiana ta z wyglądu przypomina świerka kłującego, jednak w odróżnieniu od tego gatunku, osiąga zdecydowanie mniejsze rozmiary (30 letnia 'Compacta' ma ok. 4 m wysokości) oraz ma miękkie i niekłujące igły. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 6 letnie, nisko szczepione.

WYMAGANIA
Jodła górska Compacta preferuje gleby żyzne, lekko wilgotne i kwaśne. Należy sadzić ją w miejscach słonecznych lub nieznacznie ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Abies lasiocarpa Compacta to wyjątkowo piękne i atrakcyjne, niewielkie drzewko. Odmiana ta doskonale nadaje się do wszystkich rodzajów ogrodów. Ze względu na powolny wzrost i stosunkowo niewielkie rozmiary, można ją śmiało sadzić w niewielkich ogródkach w zastępstwie świerka srebrnego.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana zaprezentowana ok. 1927 roku przez J. Boera, Holandia. Synonim łaciński: Abies lasiocarpa Arizonica Compacta. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies lasiocarpa Compacta
Abies lasiocarpa Compacta

Zbliżenie igły
Zbliżenie igły

Zbliżenie igły
Zbliżenie igły

Jodła górska Compacta
Jodła górska Compacta

Abies lasiocarpa Compacta
Abies lasiocarpa Compacta

Zbliżenie igły
Zbliżenie igły

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Abies lasiocarpa Compacta Zbliżenie igły Zbliżenie igły Jodła górska Compacta Abies lasiocarpa Compacta Zbliżenie igły

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.