Abies lasiocarpa Alpine Beauty to miniaturowa, niezwykle wolno rosnąca odmiana jodły górskiej. Po 10 latach dorasta do ok. 20 cm wysokości i ok. 20 cm szerokości. Igły są krótkie, do 1,5 cm długości, srebrzystoniebieskie i ułożone pod kątem prostym do pędu. Przyrosty roczne są grube, mięsiste i mają ok. 1,2 cm długości. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (20-40 cm) pieńku. Dostępność, z powodu małej ilości zrazów do szczepień oraz trudności w samym szczepieniu, ograniczona.

WYMAGANIA
Jodła górska Alpine Beauty preferuje gleby żyzne, świeże i lekko wilgotne. Można ją sadzić w miejscach półcienistych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Abies lasiocarpa Alpine Beauty doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO/CIEKAWOSTKA
Odmiana wymieniona w 2002 r. przez Coenosium Gardens, stan Washington, USA. Jest to jedna z najmniejszych jodeł o niebieskich igłach pochodząca z „czarciej miotły” i znajdująca się w produkcji szkółkarskiej. Powyższy akapit opracowano na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies lasiocarpa Alpine Beauty
Abies lasiocarpa Alpine Beauty - zbliżenie igieł (zima)

Abies lasiocarpa Alpine Beauty
Jodła górska Alpine Beauty - zbliżenie igieł (zima)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.