Abies koreana Louis Houtmeyers to wolno rosnąca odmiana jodły koreańskiej, o zwartym, stożkowym pokroju i złocistej barwie igieł zimą. Początkowo rośnie kuliście i dopiero z wiekiem delikatnie wypiętrza się w górę. Po 10 latach dorasta do ok. 75 cm wysokości i ok. 40 cm szerokości. Latem odmiana ta jest seledynowa, a jesienią igły zmieniają kolor na złocistożółty i takie pozostają aż do wiosny. Igły mają 1-1,5 cm długości. Przyrosty roczne są krótkie i w ciągu roku osiągają ok. 2-3 cm długości. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (20-40 cm) pieńku.

WYMAGANIA
Jodła koreańska Louis Houtmeyers jest odmianą w pełni mrozoodporną. Jednak żółta igła w zimie jest dość delikatna i może być przy silnych, lutowych mrozach przypalana przez słońce. Dlatego dobrze jest posadzić tę odmianę w półcieniu tak, aby zimą nie była ona narażona na bezpośrednie promienie słoneczne. Preferuje gleby żyzne i lekko wilgotne.

ZASTOSOWANIE
Abies koreana Louis Houtmeyers to piękna, karłowa odmiana jodły. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana przypuszczalnie uzyskana przez belgijskiego ogrodnika Louisa Houtmeyersa. Wymieniona przez Ceesa van Ostaayena w 2009 r., Belgia. Synonim: Abies koreana Houtmeyer. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies koreana Louis Houtmeyers
Abies koreana Louis Houtmeyers (jesień)

Abies koreana Louis Houtmeyers
Zbliżenie igieł (jesień)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.