Kulista, karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana jodły koreańskiej o gęstym i zwartym pokroju. Początkowo rośnie kuliście, ale w starszym wieku przyjmuje kształt mocno spłaszczony. Po 10 latach osiąga ok. 30 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Igły krótkie (4-5 mm długości), jasnozielone, ułożone są promieniście wokół pędów tak, że widać ich kredowobiałe spody. Dzięki takiemu ułożeniu igieł oraz lśniącym białym pąkom roślina krystalicznie mieni się i błyszczy w słońcu. Stąd niemiecka nazwa Kristallkugel, która w języku polskim znaczy kryształowa kula.

WYMAGANIA
Abies koreana Kristallkugel lubi gleby żyzne i wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Należy ją sadzić na stanowiskach zacisznych i osłoniętych, w miejscach słonecznych lub półcienistych.

ZASTOSOWANIE
Jodła koreańska Kristallkugel to doskonała roślina do małych ogrodów i na skalniaki, a także do uprawy w pojemnikach. Niezwykle efektownie prezentuje się zaszczepiona na niewysokim pieńku. 

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Brak jest dostępnych wiarygodnych informacji na temat pochodzenia tej odmiany. Czasami oferowana jest ona do sprzedaży pod błędnymi nazwami: Abies koreana Kristall Kugel lub Abies koreana Kristalkugel.

Abies koreana Kristallkugel
Jodła koreańska Kristallkugel – zbliżenie

Abies koreana Kristallkugel
Abies koreana Kristallkugel – zbliżenie igły

Abies koreana Kristallkugel
Abies koreana Kristallkugel – materiał oferowany do sprzedaży

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.