Abies concolor Piggelmee to wolno rosnąca, karłowa odmiana jodły kalifornijskiej. Odznacza się bardzo regularnym, płaskim, talerzowym pokrojem. Pędy są kremowozielone, grube, długości ok. 2-3 cm i są ułożone horyzontalnie. Igła z obu stron ma barwę stalowoniebieską. Jej długość wynosi ok. 3 cm. Pąki jasne, wyraźnie widoczne. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 2 letnie, zaszczepione na niewysokim (15-40 cm) pieńku. Dostępność, z powodu małej ilości zrazów do szczepień oraz trudności w samym szczepieniu, ograniczona.

WYMAGANIA
Jodła kalifornijska Piggelmee preferuje gleby żyzne i lekko wilgotne. Może rosnąć w miejscach lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Abies concolor Piggelmee to piękna, karłowa odmiana jodły. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, na skalniaki i wrzosowiska, alpinaria oraz rabaty. Polecana wszystkim kolekcjonerom i miłośnikom miniaturowych roślin. Odmianę tę można także prowadzić w pojemnikach, ozdabiając nią np. balkony czy tarasy lub tworzyć z nią mini ogródki w ozdobnych donicach. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na zimę przed mrozami.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona, jako „czarcia miotła”, na Abies concolor Candicans w ogrodzie w Genevie i wprowadzona do sprzedaży ok. 1970 r. przez Draijer B.V., Holandia. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Abies concolor Piggelmee
Abies concolor Piggelmee (wiosna)

Abies concolor Piggelmee
Jodła kalifornijska Piggelmee (lato)

Abies concolor Piggelmee
Zbliżenie igieł (lato)

Abies concolor Piggelmee
Zbliżenie igieł (lato)

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.