Karłowa, wolno rosnąca odmiana jodły balsamicznej o kulistym, lekko spłaszczonym pokroju. Po 10 latach dorasta do ok. 40 cm wysokości i ok. 70 cm szerokości. Roczne przyrosty mają długość 3-4 cm. Odmiana ta niezwykle efektownie wygląda wiosną, gdyż młode przyrosty mają jasną, soczystą, zieloną igłę mocno kontrastującą ze starszą, ciemnozieloną. Z czasem młoda igła ciemnieje. Uszkodzone pędy wydzielają delikatny, cytrynowy zapach.

WYMAGANIA
Abies balsamea Nana wymaga gleb żyznych i wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej sadzić ją w miejscach zacisznych i półcienistych.

ZASTOSOWANIE
Jodła balsamiczna Nana to doskonała roślina do małych ogrodów, na wrzosowiska i na skalniaki. Nadaje się do uprawy w pojemnikach np. na tarasach.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO/INNE
Odmiana rozmnażana od 1866 roku. Inne spotykane nazwy to Abies balsamea Globosa i Abies balsamea Globosa Nana.  Ciekawostka: U gatunku jodły balsamicznej kora młodych drzew tworzy wyraźne, duże pęcherzyki żywiczne. Zawierają one przejrzystą, jasnożółtą żywicę znaną, jako „balsam kanadyjski”. Jest on stosowany do zamykania preparatów mikroskopowych.

 

Abies balsamea Nana
Abies balsamea Nana – materiał oferowany do sprzedaży

Abies balsamea Nana
Jodła balsamiczna Nana – jasnozielone młode
przyrosty i starsza ciemnozielona igła

Abies balsamea Nana 3
Abies balsamea Nana - dorosła roślina, zdjęcie zrobiono w październiku

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.