Serbski świerk płaczący, dorastający do ok. 10 m wysokości oraz ok. 1,5 m szerokości. Samodzielnie wyprowadza wierzchołek. Pędy zwisają do dołu i dość mocno przylegają do pnia tworząc wąski, kolumnowy pokrój. Przewodnik nie rośnie równo do góry, ale wichruje się i wygina, co nadaje świerkowi bardzo malowniczy wygląd. Igły sztywne, błyszczące, nastroszone dookoła pędu, z zewnątrz ciemnozielone, wewnątrz bardzo jasne, srebrnoniebieskie. Dzięki temu świerk wygląda jakby był dwubarwny, gdyż część pędów jest srebrna a część zielona w zależności od ułożenia.

WYMAGANIA
Picea omorika Bruns preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i żyzne, dobrze zdrenowane. Należy sadzić go na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Świerk serbski Bruns to piękna roślina do małych i dużych ogrodów. Najlepiej sadzić go w miejscach widocznych, pojedynczo lub w małych grupach w towarzystwie niewysokich roślin.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana wprowadzona do sprzedaży przez niemiecką szkółkę Bruns Baumschule około 1955 roku. Czasami oferowana do sprzedaży pod nazwą Picea omorika Pendula Bruns (Świerk serbski Pendula Bruns).

Picea omorika Bruns
Świerk serbski Bruns – materiał oferowany do sprzedaży

Picea omorika Bruns
Świerk serbski Bruns – zbliżenie igły

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.