Chamaecyparis obtusa Meroke jest karłową, bardzo wolno rosnącą odmianą cyprysika tępołuskowego. Po 10 latach dorasta do ok. 70 cm wysokości i ok. 30 cm szerokości. Pokrój ma wzniesiony, gęsty i dość nieregularny. Pędy w malowniczy sposób wychylają się poza obręb głównej bryły rośliny.  Igła zebrana jest w niewielkie, płaskie wachlarzyki. Na końcach ma barwę złocistożółtą z tonami kremowożółtymi, natomiast w środku żółtozieloną. Odmiana ta bardzo dobrze prezentuje się zaszczepiona na niewysokim pieńku. Do sprzedaży oferujemy rośliny minimum 3 letnie, zaszczepione na wysokości 40 cm.

WYMAGANIA
Chamaecyparis obtusa Meroke wymaga gleb żyznych, próchnicznych oraz dobrze zdrenowanych. Cyprysik ten należy sadzić w miejscach zacisznych i słonecznych. Odmiana mrozoodporna.

ZASTOSOWANIE
Cyprysik tępołuskowy Meroke to piękna odmiana doskonale wyglądająca, jako forma zaszczepiona na niewysokim pieńku. Nadaje się do niewielkich ogródków, na wrzosowiska i skalniaki. Można nią również ozdabiać balkony i tarasy, ponieważ dobrze sobie radzi prowadzona w donicy. Odmiana szczególnie polecana dla miłośników roślin szczepionych na pieńku.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana uzyskana przez Josepha Reisa w stanie Nowy Jork, USA, przed 1983 r. Synonim: Chamaecyparis obtusa Meroke Twin. Odmiana podobna do Chamaecyparis obtusa Little Marky. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Chamaecyparis obtusa Meroke
Chamaecyparis obtusa Meroke

Cyprysik tępołuskowy Meroke
Cyprysik tępołuskowy Meroke

Chamaecyparis obtusa Meroke - zbliżenie igły
Chamaecyparis obtusa Meroke - zbliżenie igły

Cyprysik tępołuskowy Meroke - zbliżenie igły
Cyprysik tępołuskowy Meroke - zbliżenie igły

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2023 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.