Cedrus deodara to niezwykle malownicze drzewo pochodzące z Himalajów. Rośnie początkowo wrzecionowato. W starszym wieku uzyskuje pokrój stożkowaty. Główną ozdobą cedru himalajskiego są delikatne, kłujące igły długości ok. 3 cm, o pięknej, błękitnej barwie z delikatnym, zielonym odcieniem. Rośnie on dość wolno, a jego roczne przyrosty w warunkach Polski mają ok. 30-40 cm długości. Pędy zróżnicowane są na długopędy i krótkopędy. Długopędy u tego gatunku delikatnie przewieszają się ku dołowi. Igła jest na nich pojedyncza i ułożona spiralnie w większych odstępach. Na krótkopędach igła zebrana jest w pęczki.  Szyszki są duże, do 10 cm długości, cylindryczne, skierowane do góry.

WYMAGANIA
Cedr himalajski preferuje gleby przepuszczalne i średnio zasobne. Jest rośliną wrażliwą na mróz i wymaga miejsc zacisznych, dobrze osłoniętych i ciepłych. Dlatego sadząc ten gatunek cedru, należy go dobrze zabezpieczać przed silnymi mrozami np. agrowłókniną lub chochołami ze słomy. Roślina do sadzenia w najcieplejszych regionach Polski.

ZASTOSOWANIE
Cedrus deodara w warunkach Polski to gatunek typowo kolekcjonerski. To piękne drzewo może stanowić wspaniały akcent kolorystyczny w każdym ogrodzie.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Gatunek uprawiany w Europie od 1822 roku. Cedr himalajski jest mniej mrozoodporny niż cedr libański (Cedrus libani). Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Cedrus deodara – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Cedrus deodara – przykładowa roślina
oferowana do sprzedaży

Cedr himalajski – zbliżenie igieł
Cedr himalajski – zbliżenie igieł

Cedrus deodara – zbliżenie igieł
Cedrus deodara – zbliżenie igieł

Cedr himalajski – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Cedr himalajski – przykładowa roślina
oferowana do sprzedaży

Cedr himalajski – zbliżenie igieł
Cedr himalajski – zbliżenie igieł

Cedrus deodara – zbliżenie igieł
Cedrus deodara – zbliżenie igieł

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2022 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.